Listopad to miesiąc szczególnej refleksji. Odwiedzamy rodzinne groby, wspominamy naszych zmarłych i sami zastanawiamy się nad tym, co nas czeka po śmierci. W najnowszym numerze ?Różańca? podejmujemy próbę spojrzenia z różnej perspektywy na problem śmierci, przemijania, żałoby, by pokazać, że mają one swoją drugą stronę: zmartwychwstanie i bycie w wieczności z Bogiem.

W rozmowie z ks. prał. ppłk. Markiem Kwiecińskim, kapelanem Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, poruszamy trudne i bardzo osobiste sprawy: lęku przed śmiercią i ostatnich chwil życia człowieka, oraz ? co najważniejsze ? przekonujemy się, jak cenna jest wówczas obecność kapłana i możliwość skorzystania z sakramentów świętych.

W temacie numeru podajemy także przykłady pomocy duchowych, praktyk religijnych, które ? jeśli wypełniane są z miłością i intencją zbliżenia się do Chrystusa ? przynoszą spełnienie Bożych obietnic, dotyczących jakże istotnego momentu odejścia z tego świata. Należą do nich m.in. pierwsze piątki miesiąca, modlitwa różańcowa oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Zachęcamy również do lektury tekstu Małgorzaty Stachery pt. Kierunek: niebo. Autorka, poprzez nawiązanie do osobistego doświadczenia śmierci w rodzinie, a także licznych świadectw świętych na temat życia wiecznego, zachęca Czytelnika do rzetelnej i szczerej refleksji nad tym, dokąd zmierza ? czy rzeczywiście do nieba.

Sprawą  niezwykle istotną jest także nasza postawa wobec śmierci. Jak zachować się wobec osoby w żałobie? Jak właściwie przeżyć czas żałoby? Na te i inne pytania odpowiada ks. Andrzej Adamski w artykule pt. Żywi wobec śmierci.

W najnowszym numerze ?Różańca? nie mogło zabraknąć  świadectw. ?Śmierć Marysi była dla jej męża przyczyną  ogromnego bólu, z którego potrafił wyprowadzić dobro nie tylko dla siebie ? z grupą przyjaciół i znajomych utworzył wspólnotę modlitewną. To już dziesiąty rok jej istnienia? ? czytamy we wspomnieniu Igora.

Ponadto w ?Różańcu?, jak zwykle, konferencja formacyjna, rozważanie na pierwszą sobotę miesiąca, rozważania różańcowe, komentarze do Ewangelii na każdy dzień listopada?

Tekst pochodzi miesięcznika Różaniec

R-okladka-XI-2009

Zachęcamy także do odwiedzania strony internetowej pisma ? www.rozaniec.eu.

O ?Różaniec? pytaj w sklepach sieci EMPiK,
księgarniach religijnych i parafialnych.

Prenumeratę miesięcznika możesz zamówić
w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20
tel. (22) 673 58 39, e- mail: prenumerata@loretanki.pl
www.loretanki.pl