Na miesiące wakacyjne redakcja ?Różańca? wybrała z Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, opracowanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego, fragment: ?Przyrzekamy usilnie pracować nad tym, aby w Ojczyźnie naszej wszystkie dzieci Narodu żyły w miłości i sprawiedliwości, w zgodzie i pokoju, aby wśród nas nie było nienawiści, przemocy i wyzysku!?.

W artykule wstępnym ks. Wojciech Przybylski przypomina, że ?chrześcijanin jest powołany do budowania zgody, pokoju, cywilizacji miłości?. Zaraz jednak zadaje pytanie, ?czy zawsze i za wszelką cenę? należy ?godzić się na wszystko dla zachowania zgody i spokoju?. Odpowiedź na to pytanie jest negatywna, a jej uzasadnienie znajdziemy w bieżącym numerze ?Różańca?.

Czytelnicy dowiedzą się również, co na temat zgody mówi Pismo święte, a także co to jest język zgody. ?Temat komunikacji ? czytamy ? od lat znajduje się w centrum problemów współczesnej cywilizacji?, ale? ?im więcej słów, tym więcej nieporozumień?. Autor, ks. Paweł Siedlanowski, radzi więc: ?Kiedy słuchasz drugiego człowieka, nie zatrzymuj się tylko na tym, co ubrał w słowa?. Podkreśla również, że budować język zgody to sięgać do principiów, pamiętać, że rozmówca to zawsze człowiek, podmiot godny szacunku.

Z opowiadania Krystyny Sztramskiej Czytelnicy dowiedzą się, jak realizować ewangeliczne błogosławieństwo ?Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój?. Zaś świadectwo Marka mówi o tym, jak alkoholik dzięki spotkaniu Chrystusa został wyzwolony z nałogu i pojednał się z samym sobą.

Ponadto w numerze wakacyjnym, oprócz stałych rubryk: rozmowa z pielgrzymami pokoju i cywilizacji miłości oraz świadectwa osób, które część urlopu poświęciły na rekolekcje.

 

Tekst pochodzi miesięcznika Różaniec


Zachęcamy także do odwiedzania strony internetowej pisma www.rozaniec.eu.

O ?Różaniec? pytaj w sklepach sieci EMPiK,
księgarniach religijnych i parafialnych.
Prenumeratę miesięcznika możesz zamówić
w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20
tel. (22) 673 58 39, e- mail: prenumerata@loretanki.pl

www.loretanki.pl