Każdy z nas na drodze swojej duchowości dotyka tematu nawrócenia, ale też wielkiego zagubienia.

KS. DR MACIEJ BĘDZIŃSKI

Dziś cywilizacja kontestuje jakiekolwiek przejawy życia wewnętrznego. Pewnego rodzaju szamotanina z samym sobą, rzucanie się od skrajności do skrajności nie sprzyjają mądremu i realnemu poszukiwaniu prawdy o Bogu. 

Pustka serca

„Miałam siedemnaście lat, kiedy moje biedne serce, zmęczone poszukiwaniem szczęścia w zepsutym i przemijającym świecie, ostatecznie zastąpiło swą niemoc Bożą miłością. Jak już napisałam w poprzednim zeszycie, nie mogłam dłużej tkwić w bezczynności. Szukałam czegokolwiek, co mogłoby wypełnić pustkę mojego serca. Wiedziałam, że tylko Jezus może mi to dać. Po tym tak długo trwającym cierpieniu, spowodowanym moim oddaleniem się od Niego, byłam gotowa pokonać wszystkie przeszkody, które stały na drodze prowadzącej do mojego nawrócenia. Pragnęłam oddać się pod skrzydła doskonałego przewodnika, który wskazałby mi drogę do Boskiej miłości (Zeszyty, Paulina Maria Jaricot).

Założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca ujawnia nam swoją tęsknotę za Prawdą. Buduje ona w sobie chęć odnalezienia pokoju w sercu oraz trwania na tej drodze. Zobaczmy, jak ważne to wskazania dla współczesnego człowieka ogarniętego chęcią szybkiego, niczym na zamówienie, procesu zmiany, samorealizacji. Nasi najbliżsi chcą bardzo szybko, właściwie już teraz poznać prawdę o sobie, o świecie i tym, co ich otacza. Dziwią się, gdy proponujemy powolny, lecz skuteczny proces formacji, zaufania Kościołowi. 

Proces nawracania

Problem ten może dotykać też wspólnot różańcowych, do których zgłaszają się osoby celem „szybkiego załatwienia sprawy z Bogiem”. Mają swoje potrzeby i sądzą, że Pan Bóg jest od rozwiązywania tego, co skomplikowane. A schody się zaczynają w tym momencie, gdy trzeba postawić warunek nawrócenia, umocnienia życia sakramentalnego czy przyznania się do słabości. Podobne sytuacje są wśród tych, którzy pragną służyć na misjach. Często jest to poryw serca, kierowanie się emocjami, a gdy pojawiają się wymogi, formacja, propozycja zasłuchania w słowo Boże, wtedy zaczynają się odejścia. 

Ufam zatem, że sługa Boża Paulina Jaricot stanie się patronką osób, które szukają Prawdy. A znaleźć ją można zawsze w Bogu i w wolnej decyzji o pokochaniu Stwórcy. Jeśli zatem chcesz porządku w życiu, to zacznij porządnie szukać Boga.  

Tekst pochodzi miesięcznika Różaniec

Zachęcamy także do odwiedzania strony internetowej pisma www.rozaniec.eu.

O „Różaniec” pytaj w sklepach sieci EMPiK, księgarniach religijnych i parafialnych. Prenumeratę miesięcznika możesz zamówić w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20 tel. (22) 673 58 39, e-mail: prenumerata@loretanki.pl

www.loretanki.pl