Różaniec wielokrotnie zmieniał bieg historii. Obok ogromnej mocy tej modlitwy trudno przejść obojętnie także dzisiaj. Opowieści ujawniających różańcowy cud jest nieskończenie wiele. Mnóstwo pochodzi z Polski czy z ukraińskiego Majdanu, gdzie na różańcu ? z karabinem na ramieniu ? modliły się wojskowe oddziały. Do innych niezwykłych historii dotarli i mają zamiar dotrzeć Dariusz Walusiak i Mariusz Pilis, którzy są w trakcie tworzenia kinowej produkcji filmowej
o modlitwie, której siłę znają miliony ludzi na całym świecie.

Niewiele osób wie, że w 1621 r. w trakcie bitwy pod Chocimiem, kiedy Turcy podchodzili pod granice naszego kraju, Polacy odmawiali modlitwę różańcową, która odparła atak wroga. Podobnie było w 1920 r., kiedy doszło do zatrzymania bolszewików pod Warszawą. Gdyby nie zryw modlitewny narodu, nasza historia mogłaby wyglądać dzisiaj zupełnie inaczej. To właśnie historyczne krucjaty różańcowe zainspirowały Dariusza Walusiaka i Mariusza Pilisa, by opowiedzieć o mocy różańca poprzez ewangelizacyjne dzieło kinowe.
Za reżyserami jest już półtora roku zbierania dokumentacji. Przed nimi jeszcze wiele pracy ? w końcu mają do opowiedzenia historie ze wszystkich kontynentów. Do tej pory odwiedzili m.in.: Portugalię, Austrię, Włochy i Ukrainę. Nie spodziewali się tak wyraźnej obecności różańca na Majdanie. To tutaj usłyszeli historię o młodym mężczyźnie, który w trakcie walk na barykadach znalazł zatopiony w błocie biały różaniec. Gdy go podnosił, przed tarczą wybuchły dwa granaty ? gdyby nie osłona, prawdopodobnie nie miałby nóg. ?Te historie dowodzą, że modlitwa różańcowa rozwiązuje problemy wagi światowej. To sposób na zło; sposób, który otwiera niebo ? mówi Mariusz Pilis. ? Chcemy dotrzeć z tą prawdą do jak największej liczby osób?.
Andrzej Sobczyk, przedstawiciel Wydawnictwa Rafael, który wspiera produkcję filmu, nie ma wątpliwości, że dzieło kinowe opowiadające o mocy różańca wypełni misję ? pokaże siłę prawdziwych wartości, o których dzisiaj, w dobie kryzysu moralnego, często zapominamy. ?Dwa lata temu wprowadziliśmy do kin film pt. Mary?s Land, który pokazał, że w kinach można zgromadzić tłumy, gdy podaje się konkretny przekaz ewangelizacyjny? ? opowiada.
Film Różaniec to ambitny projekt, który niesie ze sobą ogromny potencjał pozytywnych zmian. Jeśli chcesz się do nich przyczynić, koniecznie wejdź na stronę internetową akcji ?Wielka Zmiana?: www.wielkazmiana.pl oraz obserwuj nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/FilmyKtoreZmieniajaZycie.
Agata Olejniczak

 

Tekst pochodzi miesięcznika Różaniec

Zachęcamy także do odwiedzania strony internetowej pisma www.rozaniec.eu.

O ?Różaniec? pytaj w sklepach sieci EMPiK,
księgarniach religijnych i parafialnych.
Prenumeratę miesięcznika możesz zamówić
w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20
tel. (22) 673 58 39, e- mail: prenumerata@loretanki.pl

www.loretanki.pl